Тема. В. Скотт «Айвенго». Утілення в образі Айвенго кодексу лицаря, художні засоби створення образу. Зіткнення добра,
краси й справедливості із жорстокістю і підступністю
Мета:
допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст роману «Айвенго»;
розвивати образне та критичне мислення, навички виразного і вдумливого читання
епічних творів, виділення основних епізодів, їх переказ та коментування,
висловлення власних думок та вражень; виховна: сприяти формуванню почуття
гідності, справедливості, поваги до кращих духовних надбань минулих епох;
прищеплювати любов до читання.
Обладнання:
портрет письменника, видання роману, ілюстрації до твору, фрагменти кінофільму.
Теорія
літератури: історичний роман, історичний та місцевий колорит, художній час,
художній простір, інтрига, художні образи, художні засоби.
Тип
уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Ще ніколи вінець лицарства не опинявся на гіднішому чолі.
Вальтер Скотт
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
ІІ.
Актуалізація опорних знань учнів.
- Назвіть
ознаки історичного роману.
- Яка
тема? Ідея? Конфлікти?
- Соціальні
прошарки?
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
Звернення
вчителя до учнів
- Мабуть, немає такого юнака, який
би не мріяв про пригоди і лицарські подвиги. А яка дівчина не мріє вийти заміж
за справжнього лицаря.? Сьогодні знову перенесемось в ті далекі середньовічні
часи ХІІ ст. до персонажів роману Вальтера Скотта і спробуємо уявити себе поряд
із ними.
— Центральний образ твору
В. Скотта «Айвенго», звісно ж, сам Айвенго — лицар короля
Річарда Левове Серце. Саме він пов’язує всі сюжетні лінії, він є втіленням усіх
рицарських чеснот, і за його долею ми будемо напружено слідкувати.
IІІ.
Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
1. Словникова робота:
читаючи твір, чи були зрозумілі всі слова?
2. Перше знайомство із
Айвенго.
- В
образі кого з’явився герой? Чому?
- Як
прочанин поводився на вечері в Седріка Сакса?
- Кому
допоміг після вечері?
- Як
віддячив Ісаак?
- Для
чого йому обладунки?
3. Перш
ніж говорити про турнір, давайте послухаємо правила турніру. (Інд. завд.)
4.
Продовження знайомства з героєм.
- Переказ
уривку «Бій Айвенго із Бріаном де Буагільбером»
- Творче
завдання «Щит Айвенго».
5. Релаксація. Відео ролик
«Виклик на бій»
- Що
найбільше вразило?
- Чи
зустрінуться ще раз лицарі?
6.
Переказ частини роману В. Скотта «Айвенго» «Ребека лікує Айвенго».
-
Спробуйте самі сформулювати запитання до цього уривку. І задайте його будь-кому
із класу.
Інд.завд.
«Кодекс честі лицаря».
- Чи
відповідає Айвенго цьому кодексу?
V. Закріплення знань, умінь та навичок
Вправа
«Шіть капелюхів»
Білий:
що запам’яталось най більше в образі лицаря?
Чорний:
що чи кого можна засудити?
Червоний:
які почуття викликає герой?
Жовтий:
чи позитивний він герой? Доведіть.
Синій: запишіть чотири риси характеру героя.
VI. Домашнє завдання
Дочитати
роман.
Характеризувати
лицарів-норманів (хлопці); Ровени і
Ребеки (дівчата), висловлювати свої думки та враження про героїв.
VII.
Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна
вправа «Мікрофон»
♦
Продовжте речення.
«На
уроці мене найбільше вразило те, як...»
Дякую.
ВідповістиВидалити